جرثقیل دستی

جرثقیل دستی چیست؟

جرثقیل های دستی از نوع زنجیری با برند های مختلف و در تناژ مختلفی در بازار موجود است. با توجه به قیمت پایین این جرثقیل ها و فضای کمی که اشغال می کنند، برای حمل و جا به جایی بار در محیط های کارگاهی و کارخانه ای گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

ارتباط با ما

استعلام قیمت

پیگیری سفارش

55412800

55411749

شماره تماس

آدرس

09125225190
09125407125

میدان قزوین، جنب پارک رازی پلاک۱

درباره‌ی جرثقیل دستی

جرثقیل های دستی از نوع زنجیری با برند های مختلف و در تناژ مختلفی در بازار موجود است. با توجه به قیمت پایین این جرثقیل ها و فضای کمی که اشغال می کنند، برای حمل و جا به جایی بار در محیط های کارگاهی و کارخانه ای گزینه بسیار مناسبی محسوب می شوند.

برند های تولید کننده

برند های مختلفی از جرثقیل دستی در ایران موجود است (اصلی و طرح اصلی). بطور کلی این جرثقیل ها ساختار چندان پیچیده ای ندارند. از این رو، حتی مدل طرح آنها نیز با وجود قیمت بسیار پایین تر، کیفیت مناسبی دارد. برند های جرثقیل دستی در ایران عبارتند از : ویتال ( در دو کیفیت اصلی ژاپنی و چینی)، هرینگتون آمریکایی (مدل موجود در بازار اغلب ساخت چین است)، ایبل چین و برند های دیگر. در بین تمام برند های قید شده، برند ویتال ژاپن که تخصص اصلی شرکت تولیدکننده تنها ساخت انواع ترولی سقفی و جرثقیل دستی است، محبوب تر بوده و در تناژ مختلف تا 5 تن همراه با زنجیر های اتصال عرضه می شود.

 

جرثقیل دستی در ساختار خود دو زنجیر دارد، یکی زنجیر بار که مستقیما به بار وصل می شود و باید سختی بالایی داشته باشد. دیگری زنجیر دستی که معمولا زنجیر گالوانیزه با تنسایل پایین است. در داخل بلوک، دو دنده اصلی یکی با قطر زیاد و دیگری با قطر کم قرار دارد که وظیفه انتقال قدرت را به عهده دارند.

 

 

مقایسه جرثقیل های دستی و برقی

یکی از چالش های پیش رو قبل از خرید همواره انتخاب بین جرثقیل دستی و برقی است. برای انتخاب بین این دو باید در نظر داشته باشید که تناژ و ظرفیت بار مورد نظر شما همیشه یکی از فاکتور های بسیار تاثیر گذار است. چرا که برای تناژ بالا استفاده از جرثقیل دستی به دلیل سرعت پایینی که دارد چالشهایی چون هدر رفتن نیروی کاری را به همراه خواهد داشت. در زیر برخی ویژگی های جرثقیل های دستی و برقی را برای شما مقایسه می کنیم:

 

در تناژ برابر، قیمت جرثقیل دستی از جرثقیل برقی بسیار کمتر است
جرثقیل دستی بسیار سبکتر و قابل حمل تر از جرثقیل برقی است. جرثقیل های برقی در کل پرتابل محسوب نمی شوند و معمولا بصورت نصب شده وثابت مورد استفاده قرار می گیرند.
با توجه به دقیقتر و دشوارتر بودن استاندارد تولید جرثقیل های برقی نسبت به جرثقیل های دستی، معمولا طول عمر جرثقیل های برقی بیشتر است.
جرثقیل های دستی سرعت کمی داشته و عملیات لیفتینگ در آنها به کندی صورت می پذیرد.
یکی از مزیت های مهم و کارآمد جرثقیل دستی عدم نیاز آن به نیروی محرکه الکتریسیته و قابلیت استفاده از آن در هر مکانی است.

 

انواع دسته‌بندی جرثقیل

جرثقیل های دستی که معمولا در تناژ زیر 10 تن و برای اهداف لیفتینگ در محیط های کارگاهی و کارخانه ای مورد استفاده قرار میگیرند مزایای متعددی دارند.

برخی از این مزایا عبارتند از:

1. قیمت پایینتر و مناسب تری نسبت به جرثقیل های برقی و بادی دارند

2. بسیار سبک و قابل حمل هستند بگونه ای که در برخی موارد وزن آنها به زیر 3 کیلوگرم می رسد

3. نیازی به نیروی محرکه خارجی مانند الکتریسیته نداشته و در هر مکانی، بدون دسترسی به امکاناتی خاص و برق کشی قابل استفاده هستند

4. طول عمر بالایی دارند و هزینه حفظ و نگهداری و تعمیرات آنها نیز نسبتا پایین است

جرثقیل های دستی ساختمانی ساده دارند که با انتقال قدرت از روی چرخ دنده بزرگ گردان توسط زنجیر دستی بر روی چرخ دنده کوچک گرداننده ی زنجیر بار کار می کنند. طول عمر این جرثقیل ها معمولا بر اساس طول عمر زنجیر، شفت داخلی و یا بلبرینگ تعیین می شود؛ چرا که در ساختمان داخلی آن یا از شفت محوری و یا از سیستم بلبرینگی استفاده شده است. به طور معمول جرثقیل بلبرینگی طول عمر بالاتری نسبت به جرثقیل شفت محور دارد. لازم به ذکر است جرثقیل های دستی نیز مانند دیگر ماشین آلات مکانیکی، هزینه های مرتبط با حفظ و نگهداری دارند که تعویض شفت و بلبرینگ و روغنکاری به موقع را شامل می شود .

 

برندهای مختلفی از جرثقیل دستی در بازار موجود است که برخی با رعایت استاندارد های معتبر و برخی بصورت بدون استاندارد تولید شده اند. هاردوایر عرضه کننده جرثقیل های دستی با برند ویتال در دو گرید اصلی ساخت ژاپن و گرید 2 چینی بنا به درخواست مشتریان می باشد.

 

جرثقیل های دستی به ندرت بصورت 4 کاره مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب با قلاب سقفی و تنها برای لیفتینگ عمودی بار مورد استفاده قرار می گیرند. با این وجود در برخی از کاربری های کارگاهی پس از لیفتینگ عمودی بار نیاز به حرکت بر روی صفحه افقی نیز می باشد که در این صورت از ریل های سقفی در اتصال و از جرثقیل دستی 4 کاره همراه با ترولی استفاده می شود.

دو نوع ترالی در اتصال جرثقیل سقفی دستی مورد استفاده قرار می گیرند که عبارتند از:

  • ترولی دستی: این نوع ترالی در واقع تنها به شکل یک کالسکه با دو پایه می باشد که در دو طرف ریل قرار می گیرند و هیچ سیستم محرکی ندارد و تنها با دارا بودن چرخ های متحرک در صورت اعمال نیرو منتقل می شود. پس از لیفتینگ بار توسط جرثقیل دستی با اعمال نیرو به خود بار و یا زنجیر متصل به بار نیروی محرک این نوع ترولی فراهم می شود.
  • ترولی زنجیری: این نوع ترولی در اتصال جرثقیل دستی بگونه ای طراحی شده است که از یک دنده اسپراکت درگیر با یک زنجیری دستی از گرید های پایین آهنی استفاده می کند. پس از لیفتینگ بار توسط جرثقیل دستی با به حرکت در آوردن زنجیر دستی متصل به ترولی، کالسکه در جهت دلخواه بر روی ریل حرکت می کند. گردش و کشش سمت دیگر زنجیر حرکت برعکس ترولی را به همراه دارد.

بدیهی است که ترولی زنجیری جرثقیل دستی مکانیزم دقیق تری داشته و قابلیت های بالاتری را برای کاربران فراهم می کند و قیمت بالاتری نیز نسبت به ترولی دستی دارد. در اغلب موارد در کاربری های کارگاهی در صورت استفاده از جرثقیل دستی ترولی دستی به سبب قیمت پایینتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پروژه های مرتبط