مهارکش ها

مهارکش چیست؟

مهارکش Turnbuckle یکی از اتصالات مشترک در اسلینگ های سیم بکسلی و زنجیری می باشد که با اهدف افزایش تنش کششی در اتصالات مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتباط با ما

استعلام قیمت

پیگیری سفارش

55412800

55411749

شماره تماس

آدرس

09125225190
09125407125

میدان قزوین، جنب پارک رازی پلاک۱

درباره‌ی مهارکش‌ها

مهارکش ها در گرید های مختلف آهنی، فولادی، چدنی و استنلس استیل و در دو شکل اصلی مهار کش تخت و مهارکش لوله ای تولید می شوند. طراحی دنده های پیچ و مهره های اتصالی دو سر بدنه مهارکش بگونه ای است که با گرداندن بدنه در یک سمت هر دو پیچ در داخل مهره ها بسته شده و با گرداندن بدنه در جهت مخالف هر دو پیچ باز می شوند و بدین طریق قابلیت تغییر طول در اتصالات زنجیر و سیم بکسل فراهم می شود.

مهارکش ها دارای دو بخش اصلی یعنی بدنه که به روش فورج گرم تولید می شود و اتصال رزوه ای پیچ هستند که خود در بالای اتصال به نوعی حلقه، قلاب و یا سوکت متصل می باشد که در کاربری اسلینگ قابلیت اتصال با سیم بکسل و یا زنجیر را داشته باشد. مهارکش ها هم بر حسب تناژ کاری و هم بر حسب سایز قابل دسته بندی هستند و دارای یک حداقل طول (زمانیکه هر دو پیچ بصورت کامل در داخل بدنه مهارکش بسته شده اند) و یک حداکثر طول (زمانیکه هر دو پیچ بصورت کامل باز هستند) می باشند. نوع رزوه های پیچ های اتصالی مهارکش ها دنده های درشت از نوع Coarse thread می باشد.

مهارکش استنلس استیل

مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی در تماس با آب، رطوبت و بسیاری از اسید های رقیق دلیل استفاده از مهارکش هایی از جنس استنلس استیل می باشد. مهارکش استیل دارای سطحی براق بوده و بدون نیاز به آبکاری سطحی هم در کاربری های صنعتی و هم در دکوراسیون مانند ایجاد پل های سیم بکسلی و نرده ها مورد استفاده قرار می گیرد. مهارکش استیل در دو گرید 304 با مقاومت خوردگی کمتر و قیمت پایین تر و در گرید 316 با مقاومت محیطی و قیمت بالاتر در بازار یافت می شود.

مهارکش استنلس استیل در ترکیبات آلیاژی خود از عناصر کروم و نیکل به ترتیب با 18 و 8 درصد در گرید 304 و اندکی عنصر مولیبدنیوم در ترکیبات گرید 316 استفاده می کند که میل این عناصر برای از دست دادن الکترون بالاتر از آهن بوده و بدین ترتیب در برابر زنگ زدگی مقاومت می کنند. قیمت بالای این عناصر فلزی سبب می شود که قیمت مهارکش استیل بسیار بالاتر از نمونه های فولادی و چدنی باشد. مهارکش استنلس استیل در دو شکل تخت و لوله ای تولید می شود که در کاربری های تزئیناتی اغلب از نمونه های لوله ای آن استفاده می شود.

هر دو گرید از مهارکش استنلس استیل 304 و 316 از نظر مقاومت کششی یکسان و دارای تنسایل کششی کاملا برابری هستند و تنها تفاوت آنها در مقاومت محیطی بالاخص در محیط هایی با درصد خورنده های کلریدی بالا می باشد که گرید 316 مقاومت مناسب تری نشان می دهد. علاوه بر این گرید 316 از مهارکش استیل به هیچ عنوان توسط میدان مغناطیسی آهنربا جذب نمی شود حال آنکه گرید 304 اندکی جذب را تجربه می کند.

انواع دسته‌بندی اتصالات

مقایسه گرید های چدنی و فولادی مهارکش

چدن و فولاد هر دو از آلیاژ های پر کاربرد آهن Fe هستند که تفاوت اصلی آنها در درصد کربنی است که در ترکیبات آلیاژی آنها بکار گرفته شده است بگونه ای که فولاد خود آهن پر کربن و چدن با افزودن کربن بیشتر به فولاد پدید می آید. در حالی که آهن بصورت عنصری فلزی با شکل پذیری و چکش خواری بالا است فولاد شکل پذیری کمتری داشته اما در برابر ضربه مقاومت مناسبی دارد و چدن ساختاری ترد داشته و شکننده می باشد. این امر در مورد مهارکش های فولادی و چدنی نیز صادق می باشد.

مهارکش های فولادی که بیشترین میزان کاربری در صنایع را دارند اولا به سبب داشتن درصد مناسبی کربن و قابلیت سخت کاری حرارتی دارای تنسایل مقاومت کششی بسیار بالایی هستند و ثانیا قابلیت عملکرد تحت ارتعاشات، ظربه impact و حتی در دماهای پایین را نیز دارند. این در حالی است که با ترد شدن ساختار مهارکش چدنی آسیب پذیری آن در برابر ضربه بالاخص در دماهای پایین به شدت بالا می رود.

پروژه های مرتبط