سیم بکسل های نتاب

سیم بکسل های نتاب چیست؟

سیم بکسل های نتاب دارای تعداد استرند بالا بوده و معمولا به دو ساختار 19 استرندی و 35 استرندی که در هر استرند آن 7 رشته سیم قرار گرفته است تولید میشوند. مغزی سیم بکسل های نتاب در واقع  سیم بکسل استیل می باشد و بافت ریز آنها سبب بالا بودن انعطاف آن میشود. نوع بافت سیم بکسل نتاب بگونه ای است که جهت گردش و باز شدن لایه های درونی و بیرونی در خلاف جهت هم می باشد و از این رو در گردش به هر سمت ساعت گرد و پاد ساعتگرد یکی از لایه های درونی یا بیرونی در برابر باز شدن مقاومت میکند. از سیم بکسل های نتاب در تاور کرین ها استفاده میشود چرا که مقاومت آنها در برابر گردش از ایجاد گشتاور و در اصطلاح لنگر بار جلوگیری می کند. به سیم بکسل های نتاب در اصطلاح سیم بکسل پوست ماری نیز گفته میشود.

ارتباط با ما

استعلام قیمت

پیگیری سفارش

55412800

55411749

شماره تماس

آدرس

09125225190
09125407125

میدان قزوین، جنب پارک رازی پلاک۱

درباره‌ی سیم بکسل نتاب

مشخصات مکانیکی سیم بکسل نتاب

در نظر گرفتن مشخصات مکانیکی سیم بکسل نتاب که نه تنها تابع سایز بلکه تابع کیفیت متریال اولیه بکار گرفته شده و قابلیت های تولید در فراوری فلزات مورد استفاده نیز بستگی دارد با توجه به حساسیت استفاده از سیم بکسل نتاب دارای اهمیت بسیار بالایی است. مشخصات مکانیکی سیم بکسل نتاب را می توان در کلاس های مختلفی مورد بحث قرار داد اما به زبان ساده و برای انتخاب مهندسی این ابزار فولادی لیفتینگ سه فاکتور کمی که در زیر لیست می شوند از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

تنسایل مقاومت کششی سیم بکسل نتاب از مهمترین فاکتور های کیفی و کمی آن محسوب شده که تنها تابع ترکیبات آلیاژ فولاد بکار گرفته شده در تولید مانند درصد کربن، درصد منگنز و سیلیسیوم در وحله اول و ثانیا تکنولوژی بکار گرفته شده در فراوری فولاد مورد استفاده یعنی عملیات حرارتی می باشد. تنسایل مقاومتی سیم بکسل نتاب تابع سایز نبوده و اغلب در یکی از کلاس های 1770 و 1960 با دیمانسیون نیوتن بر میلی متر مربع ارزیابی می شود.
MBL سیم بکسل نتاب که درواقع معرف حداقل نیروی شکست و پارگی می باشد و معیاری مهندسی برای بررسی میزان بار وارد بر سیم بکسل نتاب محسوب شده و واحد آن کیلو نیوتن است. MBL سیم بکسل نتاب تابع سایز آن بوده و با بالا رفتن سایز مقدار آن بصورت لگاریتمی بالا می رود.
سختی سطحی و مقاومت سایشی سیم بکسل نتاب که بالاخص در مورد سیم بکسل نتاب به سبب نازک بودن مفتول های بکار رفته در تولید دارای اهمیت بالایی می باشد. میزان سختی سطحی سیم بکسل نتاب بصورت همزمان با تنسایل و بصورت موازی با آن بالا می رود و تا اندازه زیادی تابع عملیات حرارتی انجام شده بر روی مفتول های سیم بکسل و درصد کربن می باشد.

قابلیت های سیم بکسل نتاب کامپکت

سیم بکسل های کامپکت در واقع به سیم هایی گفته می شود که شکل هندسی سطح مقطع برش خورده از آنها بصورت کاملا گرد می باشد بدین ترتیب که سطح بیرونی مفتول های استرند های بیرونی آنها تخت و نه گرد است. تولید سیم بکسل نتاب از نوع کامپکت بالاخص به سبب استفاده از مفتول هایی با قطر اندک در ساختار سیم بکسل نتاب با چالش های بسیار زیادی روبرو بوده و از این رو قیمت سیم بکسل نتاب کامپکت Compact نسبت به نمونه های معمولی بالاتر است.

از نظر مشخصات کششی مانند تنسایل تفاوتی بین سیم بکسل نتاب ساده و کامپکت وجود ندارد و مزایای نوع کامپکت محدود به مقاومت سایشی است. شکل هندسی و لبه بیرونی تخت مفتول های بکار گرفته شده بر روی استرند ها یا رشته های بیرونی سیم بکسل نتاب کامپکت سطح مقطع بیشتر و در نتیجه مقاومت سایشی بهتری را برای این سری از سیم ها فراهم می کند. علاوه بر این با کاهش تخلخل های سطحی امکان نفوذ و یا گیر کردن اجسام خارجی نیز در سیم بکسل نتاب از نوع کامپکت به حداقل می رسد.

در برخی موارد که مقاومت سایشی یک فاکتور بسیار مهم می باشد حتی از نوعی خواب به نام Lang lay در تولید و بافت سیم بکسل نتاب استفاده می شود یعنی تولید هم بصورت لنگ و هم بصورت کامپکت انجام می گیرد. خواب نوع لنگ بگونه ای است که راستای رشته ها و استرند ها در امتداد سیم بکسل نتاب دیگر بصورت مستقیم نبوده و بصورت اریب یا زاویه دار قرار می گیرند. بدیهی است به سبب روش های تولید پیچیده تر قیمت سیم بکسل نتاب از نوع کامپکت با خواب لنگ بالاتر از انواع دیگر سیم بکسل های اتصالی بر روی تاور کرین ها باشد.

انواع دسته‌بندی سیم بکسل

سیم بکسل نتاب از گرید های بالای فولادی تولید می شود تا هم مقاومت کششی بالایی داشته باشد و هم در برابر خزش یا تغییر طول بر اثر اعمال تنش های کششی مقاومت کند. آلیاژ های فولادی به سبب تغییر قابلیت های مکانیکی با افزایش و کاهی درصد کربن و انجام عملیات حرارتی در صنایع محبوبیت بسیار بالایی دارند. با این وجود به سبب استفاده از عنصر فلزی آهن با درصد بسیار بالا در ترکیبات شیمیایی آلیاژ فولاد و میل آهن به از دست دادن الکترون به سرعت اکسید شده و زنگ می زنند. از این رو سیم بکسل نتاب حتما می بایست به نحوی در برابر زنگ زدگی مقاوم سازی شود.

معمولا از دو روش برای مقاوم سازی سطحی سیم بکسل نتاب استفاده می کنند که روش آبکاری سطحی به روش گالوانیزه سرد و با بکارگیری عنصر فلزی زینک Zn معمول ترین این روش ها می باشد. روش ساده تر و سنتی تر مقاوم سازی سطحی سیم بکسل نتاب استفاده از روغن و یا گریس برای پوشش دهی سطح مفتول های سیم بکسل نتاب می باشد که مانع از تماس مستقیم آب و خورنده های دیگر با سطح مفتول های سیم بکسل نتاب می شود. البته با در نظر گرفتن این نکته که گریس و روغن توسط حلال های صنعتی به سرعت شسته می شوند روش آبکاری گالوانیزه سیم بکسل نتاب روشی موثر تر و مانده گار تر در مقاوم سازی سطحی محسوب می شود.

با توجه به حساسیت در کاربری سیم بکسل های نتاب بر روی تاور کرین ها در متراژ و ارتفاعات بالا مشخصات کیفی و امنیتی این دسته از سیم بکسل های فولادی از اولیویت بسیار بالایی برخوردار است. نمونه های ساده تر سیم بکسل نتاب با برند های بسیار متنوعی از جمله برند های چینی در بازار یافت می شوند اما ساختار های ویژه ای مانند سیم بکسل نتاب کامپکت، سیم بکسل نتاب با خواب لنگ Lang Lay و نمونه های ترکیبی کامپکت لنگ با توجه به تکنولوژی بالای تولید اغلب با برند های خاص تری در بازار یافت شده و قیمت بالاتری نیز دارند.

هر چند بسیاری از برند های چینی موجود در بازار با بکارگیری متریال مناسب توانسته اند بسیاری از مشخصات فنی برند های معتبر تولید کننده سیم بکسل از جمله سیم بکسل های فولادی نتاب اتصالی بر روی تاور کرین ها را شبیه سازی کنند، با این وجود برخی قابلیت ها مانند انعطاف، مقاومت در برابر پدیده خزش و افزایش طول تحت تاثیر کشش و کیفیت آبکاری سطحی از مواردی هستند که بر کیفیت سیم بکسل نتاب تاثیر داشته و تحت تاثیر برند و کیفیت و تکنولوژی تولید هستند. برخی از برند های معتبر تولید کننده سیم بکسل نتاب به قرار زیر هستند.

  • سیم بکسل نتاب کیس وایر کره: برند کیس وایر را بعنوان بزرگترین برند تولید کننده سیم بکسل در دنیا می شناسند. مقاومت کششی و تنسایل بالا، مقاومت سایشی، انعطاف و مقاومت حرارتی بالا از مشخصات کیفی سیم بکسل نتاب کیس وایر می باشد.
  • سیم بکسل نتاب برایدون انگلستان: یکی از گران قیمت ترین و با کیفیت ترین نمونه های سیم بکسل نتاب محصول برند برایدون انگلستان می باشد. برند برایدون دارای نمونه هایی از سیم بکسل های اللترالود برای اتصال تاور کرین ها می باشد که برای به حداقل رسانی سایش بین استرند های متعدد سیم بکسل نتاب از لایه های پلیمری در بین استرند ها استفاده نموده است.
  • سیم بکسل نتاب کاسار: یکی از قدیمی ترین و شناخته شده ترین تولید کنندگان سیم بکسل نتاب برای اتصال تاور کرین در دنیا برند کاسار CASAR آمریکا است. به جز نمونه های عمومی برند کاسار به تولید سیم بکسل های الترالود مانند استراتوپلاست و توربوپلاست که در قطر برابر قابلیت کششی بسیار بالاتری نسبت به نمونه های عمومی سیم بکسل دارند نیز می پردازد.

پروژه های مرتبط