سیم بکسل فولادی

سیم بکسل چیست؟

سیم بکسل یک طناب فلزی است که یا از گرید های مختلف فولادی و یا از گرید های مختلف استیل تولید می شود. سیم بکسل از به هم بافتن چند رشته Strand که هر رشته از تعدادی مفتول تشکیل می شود تولید می شود.

ارتباط با ما

استعلام قیمت

پیگیری سفارش

55412800

55411749

شماره تماس

آدرس

09125225190
09125407125

میدان قزوین، جنب پارک رازی پلاک۱

درباره‌ی سیم بکسل‌ها

سیم بکسل ها دارای ساختار های متنوعی هستند که ساختار به مفهوم تعداد رشته و تعداد مفتول در هر رشته می باشد. ساختار سیم بکسل بر روی انعطاف و مقاومت کششی آن تاثیر داشته و هر ساختار سیم بکسل برای کاربری در صنعتی خاص مناسب تر است. بعنوان مثال از سیم بکسل ساختار 8X19 در صنایع آسانسور و ساختار 19X7 برای اتصال بر روی تاور کرین ها استفاده می شود.

مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها محدود به ساختار نبوده و بافت سیم بکسل که به مفهوم قطر های متنوع مفتول در هر رشته از سیم بکسل است، گرید فولاد در تولید مفتول سیم بکسل، شکل هندسی سطح مقطع مفتول های سیم بکسل که بصورت ساده و کامپکت می باشد و آبکاری سطحی سیم بکسل های فولادی نیز از دیگر مشخصات مکانیکی این قطعه صنعتی محسوب می شود.

فروشگاه سیم بکسل دنابکسل

سیم بُکسِل نوعی طناب فولادی است که از الیاف فولاد ساخته می‌شود و مجموعه‌ای از چندین رشته سیم مفتول است که به دور یک مغزی (هسته ) تنیده شده است. هسته ذکر شده در دو نوع الیاف و فولادی ساخته میشود. متریال بکار رفته در تولید سیم بکسل بسته به شرایط محیطی (خشک و مرطوب) و همچنین میزان بار وارد بر آن مشخص میشود چرا که تنسایل سیم بکسل ها که معیار تعیین کننده ای در سختی کششی آنها می باشد تحت تاثیر متریال بکار رفته می باشد.
طناب فولادی می‌تواند دارای چهار بافت کلی : سیل (Seale)، فیلر (Filler)و وارینگتون و Warrington Seale باشد.
بنا به نوع بافت، نوع مغزی، قطر، جنس سیم و روکش آن بیش از 2000 نوع سیم بکسل وجود دارد که با توجه به نیاز در صنایع و دستگاههای مختلف مانند صنایع کشتی سازی، دستگاههای حفاری، دکلهای حفر چاه های نفت و گاز، ماشین آلات معدنی، ماشین های بالابر، آسانسورها و… از انواع آنها استفاده می شود.
انواع مختلف سیم بکسل از قبیل سیم بکسلهای حفاری، آسانسوری، نتاب و… در ابعاد مختلف در فروشگاه سیم بکسل هارد وایر قابل ارائه می باشد.

مشاوره خرید سیم بکسل ارزان و با کیفیت

قیمت سیم بکسل که مطابق با سایز و متریال بکار رفته در آن در وهله اول و کشور و برند تولید کننده، نوع بافت و آبکاری و سرتیفیکت ها در وهله دوم تعیین میشود با توجه به اینکه خرید سیم بکسل جهت واردات معمولا بصورت ارزی صورت می گیرد می تواند متغیر باشد. بازرگانی هاردوایر علاوه بر مشاروه رایگان در امر خرید سیم بکسل ارزان با دارا بودن اطلاعات فنی دقیق پیرامون نحوه کار و بار وارده بر سیم بکسل ها خود را متعهد میداند تا با ارائه پایینترین و مناسب ترین قیمت سیم بکسل و ادوات و متعلقات خدمات شایانی را به مشتریان خود ارائه نماید

 
 
 

مقایسه سیم بکسل فولادی و استیل

سیم بکسل های فولادی تفاوت بسیاری از نظر سختی، تنسایل و مقاومت محیطی در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارند که نقش تعیین کننده ای در صنایع و شرایط محیطی مصرفی آنها نیز دارد. سیم بکسل های استیل چه از نوع بگیر باشند (گرید 304) و چه از نوع نگیر (گرید 316) دارای تنسایل 700 مگاپاسکال هستند. این در حالی است که سیم بکسل ارزان فولادی با درصد کربن مختلف دارای تنسایل بالای 100 و حتی تا حدود 1800 مگاپاسکال هستند. از نظر نوع کارایی سیم بکسل های استیل به سبب دارا بودن درصد زیادی کروم و نیکل در ساختار خود در برابر رطوبت و زنگ زدگی ناشی از آن مقاومت بسیار مناسبی دارند، این در حالی است که سیم بکسل های فولادی بصورت ذاتی مقاومتی در برابر رطوبت نداشته و از این رو معمولا بصورت گالوانیزه عرضه میشوند. عرضه انواع سیم بکسل های فولادی در تنسایل مختلف و با برند های مختلف آلمانی، کره ای، تایوانی و چینی در فروشگاه سیم بکسل هاردوایر. با توجه به قیمت ارزان متریال و مفتول فولاد نسبت به استیل قیمت سیم بکسل استیل نیز بالاتر از سیم بکسل فولادی می باشد.

صنایع مصرف کننده

سیم بکسل جزو ابزار آلات و ادوات صنعتی بسیار پرکاربرد می باشد که از آن به منظور حمل، کشش و جابجایی اجسام در صنایع سنگین و همچنین از بافت ها و سایز های خاص آن جهت برش دادن همراه با الماس استفاده میشود. از سیم بکسل ها در صنعتی ساختمان هم در مرحله ساخت در جابجایی مصالح از طریق وینچ و بالابر و هم در ساختار آنها بالاخص در اتصالات وزنه آسانسور و بر روی درام آسانسور استفاده میشود. لازم به ذکر است سیم بکسل مغز کنفی ارزان تر از سیم بکسل مغز فولادی است. در صنایع نفت و پتروشیمی در حفاری ها و در دکل های نفتی نیز از ساختار های متفاوتی از سیم بکسل معمولا با تنسایل بالا استفاده میشود. ساختار نتاب سیم بکسل ها نیز که به شکل پوست مار می باشند و از جنس فولادی با مغزی فولاد نیز هستند در تاورکرین ها استفاده میشود تا حداکثر میزان امنیت بار را دارا بوده و از تابیدن سیم بکسل و در نهایت بار در حین حرکت جلوگیری به عمل آید. موارد صنعتی یاد شده تنها برخی از استفاده های انبوه این قطعه صنعتی میباشد، چرا که خرید سیم بکسل در صنایع خودرو سازی در سایز های پایینتر، در خدمات شستشوی نمای ساختمان ها ( سیم بکسل کلایمر) و همچنین در سالنهای ورزشی بالاخص بدنسازی (سیم بکسل روکش دار) استفاده فراوان می شود. فروشگاه سیم بکسل ارزان هاردوایر (کیومرث قراچورلو) وارد کننده انواع طناب های فولادی در سایز های مختلف و برای صنایع مختلف می باشد.

 

 

 

انواع دسته‌بندی سیم بکسل

تنسایل یک مشخصه مکانیکی بسیار مهم است که در نمودار تنش و کرنش متریال های مختلف من جمله فلزات بیان می‌شود.

نمودار تنش و کرنش (تنش به مفهوم فشار و یا نیروی واحد سطح و کرنش به مفهوم تغییر طول) یکی از نمودارهای بسیار مهم است که در تست کشش سیم بکسل نیز رسم شده و معیار بررسی کیفیت و مقاومت کششی قرار می‌گیرد.

در نمودار تنش و کرنش 3 نقطه از اولویت بالایی برخوردار هستند. یکی نقطه مربوط به تنش تسلیم می باشد که در واقع نقطه است که مفتول سیم بکسل از حالت الاستیک وارد نقطه پلاستیک میشود. به زبان ساده تر مفتول های بکار رفته در ساختار سیم بکسل در نیروهای کششی پایینتر از این سطح یک تغییر طول بسیار اندکی دارند که با برداشته شدن بار دوباره به نقطه اول باز میگردند اما با وارد شدن به ناحیه پلاستیک با حذف بار نیز دیگر به نقطه اولیه باز نمی گردند.

مبنای دوم در نمودار تنش و کرنش نقطه تنسایل سیم بکسل می باشد که میزان تنش تحمل آن حتی از نقطه پارگی نیز بیشتر می باشد. هر چه میزان کربن بکار رفته در فولاد اولیه تولید سیم بکسل بیشتر باشد نقطه تنش تسلیم و تنسایل کششی به هم نزدیکتر می باشند و یا به زبان ساده تر از لحظه تسلیم تا شکست زمان و تغییر طول کمتری را شاهد خواهیم بود.

سومین نقطه در نمودار تنش و کرنش نقطه شکست است که همان نقطه پارگی کامل سیم بکسل مس باشد که مفتولها یکی پس از دیگری پاره شده و به پارگی کامل استرند ها و در نهایت سیم بکسل می انجامد.

قیمت سیم بکسل های تنسایل بالا به سبب سخت تر بودن مراحل تولید بالاتر می باشد. هارد وایر مشاور شما در امر خرید سیم بکسل می باشد..

  • تنسایل سیم بکسل های فولادی (Carbon Steel , Alloy Steel) حداقل 1660 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل سیم بکسل های فولادی گرید بالا 1770 مگاپاسکال و حتی بالاتر یعنی 1960 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل سیم بکسل های استنلس استیل حدود 1570 مگاپاسکال می باشد
  • تنسایل بالاتر صرفا به مفهوم مقاومت بیشتر سیم بکسل در برابر نیرو و تنش های کششی می باشد و به هیچ وجه معیاری برای بالاتر بودن مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی نمی باشد
  • تنسایل سیم بکسل ها در سیستم آمریکایی با PSI و KSI مشخص میشود که هر KSI برابر با 6.869 MPA می باشد.

سیم بکسل های فولادی با وجود تنسایل مقاومتی بسیار بالایی که دارند بدون داشتن آبکاری سطحی و یا نوعی پوشش محافظ سطحی در برابر ناملایمات محیطی بسیار آسیب پذیر هستند.

از این رو در اغلب موارد سیم بکسل های فولادی را با نوعی از پوشش حتی بصورت روغن کاری شده که دارای کمترین مراحل و دشواری های تولیدی است می یابیم.

استفاده از روغن بر روی سطح سیم بکسل ها که در بسیاری از انواع و ساختار های سیم بکسل نیز دیده می شود از تماس مستقیم آب و رطوبت و دیگر خورنده های محیطی با سیم بکسل جلوگیری کرده و در نتیجه از اکسید شدن آن جلوگیری می کند.

اما راه های مناسب تری نیز با قابلیت های حفاظتی بالاتر برای حفظ سیم بکسل فولادی در محیط های نیمه اسیدی، مرطوب و خورنده وجود دارد که محبوب ترین آنها آبکاری سطحی مفتول های سیم بکسل با فلز روی (زینک Zn) می باشد.

فرایند آبکاری سیم بکسل با فلز روی را گالوانیزه می نامند که به دو صورت گالوانیزه گرم و سرد صورت می پذیرد. سیم بکسل گالوانیزه سرد که بخش عمده سیم بکسل های فولادی موجود در بازار از انواع سیم بکسل آسانسوری و حفاری را شامل می شود دارای رنگ نقره ای براق می باشد و یک محافظت نسبی را در برابر آب و رطوبت از سطح سیم بکسل فراهم می آورد. این در حالی است که ایجاد هر خراش سطحی بر روی مفتول های استرند می تواند آستانه اکسید شدن را فراهم آورد.

در حالی که آبکاری گالوانیزه سرد سیم بکسل ها در دماهای پایین و حدود 260 درجه صورت می پذیرد سیم بکسل گالوانیزه گرم دارای یک لایه ضخیم از پوشش فلز زینک می باشد که در دماهای بسیار بالا و حدود 600 درجه سانتی گراد بر روی مفتول ها اضافه شده و به عمق سطح مفتول سیم بکسل نیز نفوذ کرده است. مقاومت سطحی سیم بکسل گالوانیزه گرم در برابر زنگ زدگی ناشی از آب و رطوبت و اسید های رقیق بسیار بالا می باشد و با ایجاد خراش بر روی سطح مفتول سیم بکسل نیز بر خلاف آبکاری گالوانیزه سرد در آستانه خوردگی قرار نمی گیرد. سیم بکسل گالوانیزه گرم دارای رنگ نقره ای مات می باشد.

یکی از فاکتور های تاثیر گذار در مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها بافت سیم بکسل می باشد. مقاومت کششی سیم بکسل و انعطاف دو مورد از مشخصات مکانیکی هستند که تاثیر پذیری بالایی از نوع بافت سیم بکسل دارند.

در واقع بافت سیم بکسل اشاره به قطر مفتول هایی دارد که در هر استرند یا رشته بکار گرفته شده است و در نهایت قطر مفتول های هر رشته در قیاس با رشته های دیگر. چهار نوع بافت اصلی بر حسب قطر مفتول ها برای سیم بکسل ها قابل تعریف می باشد که عبارتند از بافت استاندارد Standard، بافت وارینگتون Warrington، بافت سیل Seale و بافت فیلتر Filler. به جز بافت های اصلی نام برده شده بافت های ترکیبی دیگری چون وارینگتون-سیل نیز در تولید سیم بکسل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

بافت های سیم بکسل

  • سیم بکسل بافت استاندارد: یکی از ساده ترین بافت های سیم بکسل ها محسوب می شود. در این نوع بافت قطر کلیه مفتول های بکار گرفته شده در هر رشته از سیم بکسل با یکدیگر برابر هستند. نمونه های ساختار هایی که با بافت استاندارد تولید می شوند 6X19 می باشد. سیم بکسل های نتاب نیز اغلب با این بافت تولید می شوند.
  • سیم بکسل بافت وارینگتون: در این نوع بافت از سیم بکسل از مفتول هایی با قطر مختلف (اغلب از 3 و یا حتی 4 سایز مختلف مفتول) استفاده می شود. در لایه دوم پس از لایه بیرونی مفتول هایی با قطر های مختلف بصورت یکی در میان قرار گرفته و از این نظر انعطاف سیم بکسل با بافت وارینگتون بسیار بالا می باشد.
  • سیم بکسل بافت سیل: یکی از محبوب ترین بافت های سیم بکسل سیل می باشد که نمونه کاربری آن در تولید سیم بکسل های آسانسوری است. در بافت سیل از قطر های مختلف مفتول در هر لایه از استرند استفاده می شود بگونه ای که اغلب لایه میانی با قطر کمتری تولید شده است. انعطاف بسیار بالا از مشخصات مکانیکی سیم بکسل بافت سیل می باشد.
  • سیم بکسل بافت فیلر: در این نوع بافت سیم بکسل قطر مفتول های اصلی استرند ثابت است اما برای پر کردن فضای خالی بین مفتول ها از یک سری مفتول با قطر بسیار کم استفاده شده است. این بافت سیم بکسل دارای کاربری صنعتی محدودی است.

 

مشخصات مکانیکی سیم بکسل ها شامل مجموعه گسترده ای از کمیت های مکانیکی از جمله تنسایل، سختی سطحی، انعطاف، مقاومت حرارتی، مقاومت در برابر خوردگی در تماس با اسید ها و رطوبت و بسیاری از مشخصات دیگر می شود.

در انتخاب ساختار خاصی از سیم بکسل عملا قابلیت مقایسه این کمیت ها بین محصولاتی با برند های مختلف به چند دلیل میسر نیست. اولا درک این کمیت ها و مفاهیم نیاز به دانش کاملی از علم مکانیک دارد تا با مفاهیم این کمیت ها تاثیر آنها بر عملکرد سیم بکسل آشنا شویم. ثانیا دسترسی به بروشور هایی که اطلاعات سایز و ساختار سیم بکسل از هر برند را داشته باشد با محدودیت های بسیار بالایی روبرو بوده و حتی برای وارد کنندگان سیم بکسل نیز این دسترسی به سختی میسر می شود.

در نهایت توجه به این نکته که برخی از تولید کنندگان سیم بکسل در بروشور های خود به بیان دیمانسیون ها در دستگاه متریک SI بر حسب کیلوگرم-متر و برخی دیگر به بیان دیمانسیون ها در دستگاه آمریکایی فوت-پوند می پردازند که تبدیل این کمیت ها به هم مشکلات دیگری را به همراه می آورد.

قیمت برند های سیم بکسل

انتخاب سیم بکسل بر حسب برند و کشور تولید کننده یکی از ساده ترین روش های پیش روی کاربران برای دسترسی به مرغوبیت و طول عمر کالا می باشد.

قیمت سیم بکسل نیز طبیعتا تا اندازه زیادی تابع برند تولید کننده این محصول صنعتی می باشد. برند هایی با سابقه بیشتر که به تولید سیم بکسل مطابق با حداکثر استاندارد های ایمنی و کیفی می پردازند دارای تکنولوژی های بالاتر، مراحل دشوارتر و پیشرفته تر در تولید و تست های دقیق تری بوده که انجام کلیه این فرایند ها مستلزم هزینه بیشتر بوده و به افزایش قیمت سیم بکسل های تولیدی این برند ها می انجامد.

بعنوان مثال در قطر برابر قیمت سیم بکسل گوستاولف GUSTAV WOLF آلمان برای کاربری آسانسوری بالاتر از نمونه های کیس وایر کره و قیمت سیم بکسل کیس وایر کره بالاتر از محصولات چینی و ایرانی موجود در بازار است. همین امر در مورد قیمت سیم بکسل های حفاری و نتاب تاور کرین  با برند های مرتبط صادق است.

قیمت سیم بکسل حفاری و نتاب کیس وایر کره بالاتر از قیمت سیم بکسل یوشامارتین هند و قیمت سیم بکسل یوشامارتین بالاتر از نمونه های چینی موجود در بازار است.

 

سیم بکسل های فولادی برای داشتن مقاومت و طول عمر بالا در برابر زنگ زدگی مقاوم سازی سطحی می شوند. دو روش معمول در مقاوم سازی سطحی سیم بکسل های فولادی آبکاریگالوانیزه (سرد و گرم) و روغن کاری سطح یا گریس کاری مفتول ها و استرند های سیم بکسل می باشد.

گریس کاری یا روغن کاری سیم بکسل که هم با روغن طلایی و هم با روغن سیاه انجام می گیرد پروسه ای بسیار سریع و کم هزینه برای محافظت سطحی سیم بکسل در برابر زنگ زدگی بوده و از این رو در بافت، قطر و متریال برابر سیم بکسل های روغن اندود دارای قیمت مناسب تری نسبت به سیم بکسل های گالوانیزه هستند.

سیم بکسل های روغن کاری شده بیشتر برای کاربری در محیط هایی با درصد رطوبت بالا مناسب هستند چرا که رطوبت عاری از املاح و حلال ها بوده و قابلیت شستن و پاک کردن روغن را از سطح مفتول های سیم بکسل ندارد. در واقع یکی از مشکلات اصلی سیم بکسل های روغن اندود شسته شدن و از بین رفتن گریس یا روغن سطحی مفتول های سیم بکسل است که آن را در معرض زنگ زدگی قرار می دهد، از این رو از سیم بکسل گریس کاری شده در تماس با حلال ها، اسید ها و بازها استفاده نمی شود.

از دیگر مشکلات سیم بکسل های روغن اندود جذب آلاینده ها توسط روغن و گریس می باشد که نه تنها به افزایش وزن می انجامد بلکه با جذب آلاینده ها ممکن است ایجاد رسوب و یا تبدیل به نوعی اسید یا ماده خورنده جدید شده و به اکسید شدن بیشتر سیم بکسل بیانجامد.

پروژه های مرتبط